Odzyskiwanie długów

Kalkulator kosztów transportu

Jak wykorzystać poprawnie kalkulator kosztów transportu?

kalkulator kosztów transportu

Istotna wycena kosztów transportu

Każdy przedsiębiorca, zanim ustali finalną cenę swojego produktu lub usługi, musi policzyć wszystkie koszty pośrednie. Można robić to ręcznie, jednak najbardziej wygodny będzie odpowiednio przygotowany kalkulator kosztów transportu. Koszty bowiem mają znaczący wpływ na cenę. Dlatego tak ważna jest wycena transportu w przypadku prowadzenia firmy transportowej. Prawidłowo dokonana wycena kosztów nie narazi naszej firmy na ewentualne straty. Zasadniczo, możemy wyróżnić dwa rodzaje frachtów, które bardzo różnią się od siebie cenowo. Pierwszy z nich to transport drobnicowy LTL. Jest on kształtowany przez wielkość użytego samochodu, a także ilość, wagę czy objętość ładunku. Drugi z nich to transport FTL, w którym cena jest stabilniejsza. Płacimy bowiem za wynajem pojazdu i kierowcy, a ciężar ładunku czy jego objętość nie mają tutaj znaczenia.

Rozbudowany kalkulator kosztów transportu

Prawidłowa wycena transportu ma wiele składowych. Musimy posiadać wiedzę odnośnie takich czynników jak:

  • odległość transportu od miejsca załadunku lub punktu, w którym nastąpi wyładunek, a także trasa przewozu; zazwyczaj przewozy importowe są tańsze od frachtu eksportowego,
  • lokalizacja punktu, w którym nastąpi załadunek i wyładunek towaru,
  • czas realizacji, liczony od zamówienia usługi do rzeczywistej realizacji; na przykład przewozy ekspresowe są o 50 % - 100 % droższe,
  • rodzaj załadunku,
  • wartość załadunku,
  • rodzaj i sposób pakowania transportu; na przykład przewozy paletowe są tańsze niż pojedyncze,
  • wielkość jednorazowej partii, ma znaczenie szczególnie przy przewozach drobnicowych,
  • okres roku w jakim odbywa się transport; na przykład czy jest to dzień wolny od pracy lub święta,
  • cechy marki przewoźnika, na przykład czy do transportu musi użyć samochodu ze specjalistycznym nadwoziem,
  • forma i termin płatności.

Ponadto w przypadku umów długoterminowych na cenę transportu mają wpływ klauzula paliwowa, korekta walutowa i dopłata drogowa. Wszystkie powyżej wymienione koszty to tzw. koszty oczywiste. Do ceny musimy wliczyć jeszcze koszty poboczne takie jak: naprawy i konserwacja, ubezpieczenia, koszty prowadzenia działalności gospodarczej i opłaty parkingowe. Błędne naliczenie może w prosty sposób spowodować problemy finansowe spedytora. W dalszej kolejności może czekać utrata płynności i firma windykacyjna.

Aktualne, zróżnicowane koszty

Najważniejszą kwestią w przypadku wyceny transportu jest oczywiście odległość od miejsca załadunku do miejsca docelowego. Stąd też wystąpi znaczna różnica cenowa jeżeli chodzi o transport kolejowy z Chin, a transport kolejowy na terenie Polski. Analizując dalej składniki wyceny kosztów transportu ,podobnie będzie z rodzajem transportu. Inaczej liczona jest spedycja morska, gdzie w grę wchodzi również koszt dodatkowy w postaci rozładunku kontenerów. Jeszcze inaczej będzie liczona spedycja drogowa. Zróżnicowana jest również cena towaru drobnicowego i towaru wielkogabarytowego.

Na szczęście obecnie dzięki dostępnej technologii możemy wykorzystać kalkulator kosztów transportu, który przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces obliczeń. Aby prawidłowo dokonać wyceny kosztów transportu, potrzebujemy dziewięciu informacji/danych odnośnie wycenianej spedycji. W przypadku, gdy nie znamy którejkolwiek z nich, nasza wycena może nie być adekwatna do rzeczywistości.

Po dokonaniu wyceny należy pamiętać, że stawki frachtowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Nie możemy więc opierać aktualnych wycen na poprzednich, bowiem mogły już stracić na aktualności.

kalkulator kosztów transportuwycena transportutransport drobnicowyfirma windykacyjnatransport kolejowy z Chinspedycja morska

Powiązane wpisy

Skuteczna windykacja

Skuteczna windykacja - najlepsze rozwiązanie na dłużników

Holowanie Kraków i jego koszty

Jakie koszty poniesiemy za holowanie Kraków?